Prožít nádherný naplňující porod bez zásahů, ve vlastním tempu, energii a ženské síle. A šestinedělí v posteli s miminkem u prsa a vědomím, že je to tak v pořádku. Cítila jsem, že tak, jak to bylo dopřáno mě, bych to přála i ostatním ženám a jejich dětem.

Rozhodla jsem se jít do kurzu pro poporodní duly České asociace dul, a bylo to nejlepší rozhodnutí v životě. Ženy často popisují porod jako něco, co přežily a byly statečné, a šestinedělí pak jako období, kdy je vše bolí a miminko pláče a pláče. Já věděla, že to jde i jinak a že návrat ke kontaktu, nošení, nonstop kojení a odpočinek s miminkem bez výčitek dokáže tohle křehké období změnit na nádherný čas, kdy se žena i dítě vzájemně seznamují a čerpají energii. A moc jsem si přála tuhle víru šířit dál.

blank

Díky kurzu mohu podporovat ženy i jejich partnery v období, kdy se rodí nejen miminko, ale i celá rodina. Z dívky se stává žena – matka a z muže otec. Rok s dulami byl pro mě něco úžasného, naplňujícího. Rok plný osobního růstu, uvědomění, pokory, prozření, přehodnocení vlastních názorů, postojů, chování. Naučila jsem se nehodnotit, přijímat každou ženu s jejími rozhodnutími, respektovat. Několikrát jsem v průběhu toho roku chybovala. A jsem za to ráda, protože každá chyba mě posunuje dál a dál.

blankPoznala jsem spoustu úžasných žen, zkušených dul, které pro svou práci dýchají, a jsou to ženy na svém místě a mnoho nás naučily. Byla jsem součástí skupiny žen, každá jiná, ale v mnoha věcech stejné, kde jsme táhly za jeden provaz a jsem ráda, že jsem mohla všechny poznat.

Děkuji České asociaci dul za pěkně propracovaný kurz a perfektní zázemí s možností osobního a profesního růstu.
Děkuji naší skvělé koordinatorce Kristýnce Beránkové za perfektní práci a vedení.
Děkuji všem lektorkám a dulám za přínosné informace.
Děkuji všem holkám za krásně strávený čas v jejich společnosti.
Děkuji své konzultantce Míše Sedláčkové za čas, který mi stále věnuje.
A taky děkuji své mamince za podporu, pochopení a souznění s mou prací.

Adél Valentová, říjen 2019