Naše výsledky

Od roku 2001 jsme urazily velký kus cesty. Začátky nebyly jednoduché. Pojem dula byl u nás zcela nový a neznámý. Přinesly jsme profesi duly do České republiky. Proškolily jsme první duly, včetně několika prvních dul ze Slovenska (ty potom založily organizaci Slovenské duly). První duly si musely postupně prošlapávat cestu v prostředí, kde profese duly nebyla vůbec známá, jak mezi zdravotníky, tak ani mezi ženami – potenciálními klientkami. Pracovaly jsme na osvětě a šíření informací o tom, kdo je dula, co dělá a jaké jsou přínosy její práce. Spolupracovaly jsme na vydání českého překladu knihy Porod s dulou. Dnes je naše asociace největší organizací sdružující duly v České republice. 

Naše duly doprovázejí do většiny porodnic po celé České republice a svou prací každodenně podporují ženy a jejich partnery v jednom z nejdůležitějších období života.

Více než 270 dul

V letech 2001 až 2019 jsme proškolily více než 270 porodních dul a 29 dul poporodních. Zorganizovaly jsme desítky navazujících kurzů, seminářů, supervizních a intervizních setkání a dalších akcí pro duly. V roce 2015 jsme uspořádaly první kurz Spinning Babies pro duly a porodní asistentky v Praze.

Více než 6 250 doprovodů

V letech 2001 až 2019 naše duly doprovázely u více než 6 250 porodů a podpořily více než 24000 žen během těhotenství, porodu a šestinedělí. Naše duly působí ve většině regionů po celé ČR a doprovázejí do většiny českých porodnic. Naším cílem je co nejlepší dostupnost dul pro všechny ženy ve všech regionech.

blank

Z našich statistik

Od roku 2005 zpracováváme podrobné statistiky činnosti našich dul. Porodů doprovázených našimi dulami každoročně přibývá…

blank

 

 

blank

Lepší porodní výsledky v doprovodu duly

V našich statistikách zaznamenáváme pozitivní přínosy doprovodu duly, které odpovídají výsledkům mezinárodních výzkumů…

blank

 

Podíl porodů ukončených císařským řezem během vaginálního porodu evidujeme v České asociaci dul od roku 2013. V doprovodu našich dul je tento podíl o třetinu nižší než je průměr za Českou republiku. V letech 2013 až 2019 bylo císařským řezem ukončeno v průměru pouze kolem 8,9 % vaginálně vedených porodů v doprovodu našich dul. Výpočet je proveden z celkových 4334 doprovázených porodů vedených vaginálně.

Podíl porodů ukončených císařským řezem se v ČR v posledních letech pohybuje nad hranicí 12 % (dle statistik ÚZIS: 12,1 % v r. 2013 a 2014 a 12,5 % v r. 2015). Analýza dat o rodičkách z registru NRC udává v roce 2013 tento podíl ještě vyšší – 13,1 % (Pavlíková).

 

Velmi povzbudivé jsou statistiky doprovodů u vaginálně vedených porodů po předchozím porodu císařským řezem. Za roky 2017 až 2019, kdy evidujeme údaje o doprovázených porodech po předchozím císařském řezu, vychází tyto výsledky.

Naše duly v letech 2007 – 2019 doprovodily:

  • 353 vaginálně vedených porodů po předchozím císařském (tzv. TOLAC – Trial Of Labor After Caesarian)
  • 286 těchto porodů bylo úspěšně dokončeno vaginálně (tzv. VBAC – Vaginal Birth After Ceserean), tj. úspěšnost VBAC v doprovodu našich dul byla 81 %.

Rok 2019 byl v tomto směru výjimečně úspěšný:

blank

 

Duly v médiích

Řekli o dulách...

Dula může být velmi přínosným prvkem během porodu. Žena ji delší dobu zná a důvěřuje jí, a to jí dodává klid, vyrovnanost a pocit spojence v cizím prostředí.
MUDr. Radek Poláček, gynekolog - porodník, primář porodnice, Rakovník

blank

Řekli o dulách ....

Dula mi poskytla oporu v těhotenství, během obou mých porodů i v šestinedělí. Během porodu byla nekonečně trpělivá, stále laskavá a ve vypjatých chvílích stabilní a mohla jsem se opřít o její důvěru ve mně a mé dítě.
Tereza Černohorská, Rudník

blank

Řekli o dulách ....

Dula mi byla během porodu velkou oporou. Dokázala povzbudit, když jsem nevěděla kudy kam. Dokázala pohladit, namasírovat, podržet mě, usmát se... prostě všechno, co jsem zrovna potřebovala. I třeba odejít, abych měla klid.  

Kateřina Nováková Kašparová, Hořice
blank

Řekli o dulách ....

Z pozice porodní asistentky vnímám podporu duly velmi pozitivně. Vzájemná spolupráce a dodržování kompetencí každé z těchto profesí může přispět k tomu, aby byl porod krásným zážitkem pro ženu, dítě i celou novou rodinu.
Mgr. Pavla Kasparková, porodní asistentka
blank

Řekli o dulách ....

Dulu k porodu bych všem doporučila. Pomohla mi uvolnit se, poradila, jak prodýchávat kontrakce, v závěru porodu nahřívala hráz. Díky dule byl zapojen i můj muž. Věděl, co má dělat, a byl mi tak skutečnou oporou. Porod byl pro mě krásný a pomohl mi zpracovat bolestnou zkušenost s předchozím císařským řezem.
Pavla Jordánková, Vrchlabí
blank

Řekli o dulách ....

Dulu jsem potkala během druhého těhotenství. Díky jejímu pevnému ukotvení v ženství, citlivému a empatickému přístupu jsem rozpustila ne úplně příjemné zážitky z prvního porodu. Zrození druhého děťátka bylo pro mě velmi krásné a posilující a neustále z toho čerpám.

Lída Skořepová, Karlovy Vary
blank

Řekli o dulách ....

Ačkoli porod naší holčičky Marianky neproběhl spontánně, ani přirozenou cestou (akutní CS po indukci), byla pro mě přítomnost mojí duly nesmírnou psychickou podporou.

Dana Knajflová

blank

Řekli o dulách ....

Prožila jsem krásný přirozený porod po předchozím císařském řezu. Dula mi moc pomohla a jsem jí nesmírně vděčná za všechnu lásku, podporu a důvěru, kterou jsem od ní dostala během těhotenství i při samotném porodu. Mít dulu bylo jedním z mých nejlepších rozhodnutí v životě.
Klára Frndová, Vrchlabí
blank

Řekli o dulách ....

Velmi si vážím krásné a pomáhající profese duly. Spolupráci se stejným cílem, kterou je zdravá a spokojená žena s miminkem, vnímám jako ideální. Žena má emocionální podporu od duly a já se mohu plně soustředit na práci porodní asistentky. Pokud je porod dlouhý a náročný, tak je dula oporou i pro mě. Jsem ráda, že mám v okolí několik skvělých dul, se kterými spolupracuji.

Mgr. Martina Suchardová, porodní asistentka

blank

Řekli o dulách ....

Poporodní dula mi pomohla se celkově uvolnit a odpočívat. Povídaly jsme si, pomohla s jídlem, s úklidem, s první procházkou. Věnovala se starší dceři a já si mohla odpoledne zdřímnout s miminkem. Myslím, že si takovou péči zaslouží každá maminka.
Jarmila Kovaříková, Praha

blank

Řekli o dulách ....

K domácímu porodu s porodní asistentkou jsem se rozhodla vzít také dulu. Dula mi byla velkou podporou. Její masáže, cvičení a psychická podpora mi natolik pomohly, že jsem svůj první porod zvládla bez poranění. Pokud bych měla rodit znovu, určitě za doprovodu duly.

Jiřina Máčelová

blank

Řekli o dulách ....

Jako prvorodička jsem měla řadu otázek a obav. Mezi největší patřily obavy z porodu... Když jsem se potkala s dulou, rychle si získala mé sympatie a důvěru. Během našich schůzek mě seznámila s průběhem porodu i se všemi možnostmi. Moc se mi líbilo, že vždy nechala rozhodnutí plně na mně a vše respektovala. V “den D” byla s námi po celou dobu porodu. Vše bylo rychlé a intenzivní, byla jsem z toho dost zaskočená. Dula mi pomáhala s dýcháním, polohami pro uvolnění, říkala, co se bude dít. Byla prvkem zkušenosti, profesionality a klidu pro mě i pro mého manžela. V šestinedělí mi moc pomohla s technikou kojení. Považuji to za mimořádně dobrou “investici”.

Eva Zíková, Brno

blank

Řekli o dulách ....

Dula mi pomohla zbavit se traumat z prvního porodu. Pomohla mi najít víru v sebe, ve své tělo a v miminko. Pomohla mi naučit se vnímat porodní bolesti jako přirozené a pomocné. Celé těhotenství se o mě starala s velkou péčí a porozuměním. Z našich setkání jsem se vracela jako žena, která si váží sebe a je plná síly. Během porodu za mnou stála i jako podpora v mém rozhodování.

Iva Hegrová, Pardubice

blank

Řekli o dulách ....

Přítomnost duly mě při porodu uklidňovala, povzbuzovala a dodávala mi sebedůvěru. Také partner byl z její podpory nadšený. Oceňuji také pomoc s kojením, bez ní bych se zbytečně trápila.

Pavla Folcová, Praha

blank

blank