Poporodní dula pečuje o matku tak, aby mohla pečovat o své dítě

Rozhovor s poporodními dulami České asociace dul Martinou Matuščinovou a Terezií Roubalovou

blank

Proč ses rozhodla stát poporodní dulou?

TEREZIE: Protože profese, která by pečovala o ženu v šestinedělí, tady zoufale chybí. Povědomí o tom, co v šestinedělí probíhá a jak pečovat o šestinedělky, se u nás vytratilo. V porodnici šestinedělí spočívá v kontrole očistků a mnoho žen odchází z porodnice s problémem s kojením. Častá je separace dětí od matek, takže teprve po třech dnech je žena poprvé v klidu se svým miminkem. Někdo si možná vybaví něco o vývaru a že se dřív nosilo jídlo do kouta. Realita ale je, že ženy po porodu pečují dále o celou domácnost, o manžela, případně o starší děti a návštěvy. Poporodní dula je žena, která v šestinedělí pečuje o matku tak, aby ona mohla pečovat o své dítě. Společnost i ženy samy podceňují potřebu regenerace, klidu a odpočinku po porodu. Na sebe a novorozence mají jen omezenou část času. Podceňují změny, které příchod dítěte a fakt, že se staly matkou (dvoujmatkou, trojmatkou…), sebou přinášejí. A jejich partneři a manželé také. Stále jsou tady mýty o tom, jak vypadají první týdny s novorozencem a co je vlastně normální. Máme víc pochopení a péče a úcty pro nevěsty, než pro ženy, které se právě staly matkami. Přitom tato změna – ženy v matku – je velká a zásadní pro celý další život ženy i pro její děti a celou její rodinu.

MARTINA: V tu dobu jsem se setkávala s maminkami krátce po porodu na různých kurzech jako lektorka, nebo v rámci setkávání v podpůrných skupinkách. Poznala jsem, že často nejde jen o vázání šátků, nebo o bezplenkovku, vždy jsme se dostaly víc do hloubky. Chtěla jsem těmto ženám být větší oporou a poskytnout jim víc než jen trochu teorie. Původně jsem tedy ani nechtěla tuto profesi samostatně rozvíjet, ale čím víc jsem se setkávala s rodinami, které čekaly nový přírůstek, zjistila jsem, jak nezbytná je poporodní péče a jaký (často zapomenutý) zdroj síly se v šestinedělí skrývá.

blank
blank
blank

Co může poporodní dula nabídnout ženě a celé rodině v těhotenství a co po porodu?

TEREZIE: Poskytuje informační, emocionální, psychickou i fyzickou podporu. Žena prochází v šestinedělí velkými změnami. Kromě náročné tělesné práce, kterou těhotenství, porod a šestinedělí jsou, prochází také hormonálními bouřemi. Hladina hormonů vyplavovaných při porodu je nejvyšší, jaké kdy žena dosáhne, dalece přesahuje vše, co kdy zažila, nebo co kdy zažije například její muž. V šestinedělí jí vysoké hladiny různých hormonů pomáhají zamilovat se do svého dítěte, upozadit sebe sama (tlumí bolest a dodávají endorfiny), pečovat o miminko a vnímat jeho nálady, pocity a potřeby. Díky tomu jsou její smysly našponovány na nejvyšší citlivost.

Tato citlivost, za kterou je často žena ironizována, je přitom v šestinedělí (a v celém mateřství) její superschopností, díky které se dokáže propojit se svým dítětem, porozumět mu, pochopit jeho potřeby, a uspokojovat je altruisticky neustále po dobu mnoha let. Mateřství vyžaduje obrovské množství empatie, mentální síly a fyzické energie, která je stabilně  vydávána po dobu desítek let života dítěte nebo dětí. Tato mateřská péče ženy o rodinu tvoří základ celé společnosti a doslova budoucnost lidstva. Ženy potřebují samy znovu získat úctu k této své citlivosti, naučit se s ní pracovat a vážit si jí.

I proto bylo vždy šestinedělí prožíváno v klidu a soukromí, aby žena mohla vyladit své mateřství právě s tímto miminkem. Poporodní dula ženě naslouchá a podpoří ji v jejích emočních stavech. 

Sdílí s ní veškeré její pocity – radosti a štěstí, ale také obavy, smutek, strach a zlost.

Speciálně tuto podporu a úctu dnes není obvyklé dostat od manžela, maminky, tchyně, sestry nebo kamarádek, přestože nás milují a záleží jim na nás. Ambivalentní pocity se jako společnost teprve učíme přijímat. Tradice a znalost toho, jak se společnost chová k šestinedělce – nové matce, byla přetržena. Často se nám dostane spíše nevyžádaných rad nebo zjednodušování a bagatelizace našich pocitů a celé situace. Právě tady hraje poporodní dula velkou roli průvodkyně a podpory ženy v šestinedělí.

Poporodní dula může také ženě pomoci naučit se o sebe pečovat po porodu – jak podpořit hojení poporodního zranění, případně jizvy po císařském řezu. jak zajistit správnou regeneraci pánevního dna, jak pečovat o poporodní bříško a zavinující se dělohu. Namasírovat záda, bedra, poporodní bříško. Uvařit nebo přivézt nákup. Podpořit při kojení. Anebo při nekojení. Podporuje ženu v péči o miminko a pomáhá jí hledat způsoby, jak nejlíp postupně sladit uspokojení potřeb svých, miminka a také celé rodiny. Realita versus představa (obzvláště u prvního miminka) je také něco, co ženy rády s poporodní dulou sdílejí. Objevují své první miminko, tvoří svou novou realitu, spoustu věcí dělají poprvé a učí se je. Potřebují se cítit v bezpečí a podporované.

blank
blank
blank

MARTINA: Nabídka služeb je široká a liší se mezi jednotlivými dulami, ovšem vždy se to odvíjí od toho, co žena nebo rodina potřebuje. Pokusím se ale tuto nabídku částečně nastínit. V těhotenství se jedná především o přípravu na samotné šestinedělí. Dula nabízí ženě informace z oblasti péče o děťátko, kojení a v neposlední řadě informace, jak pečovat o sebe, jak podpořit hojení a zavinování dělohy. Některé ženy se setkávají s obavou, jestli budou dobré maminky a dula je zde, aby podpořila sebevědomí těhotných žen.

Po porodu přichází poporodní dula k nové rodině a nabízí pomoc v domácnosti, jako je drobný úklid, nebo vaření, tak aby žena mohla nerušeně odpočívat s děťátkem, regenerovat své tělo i mysl a získávat tak, co nejvíce síly pro další etapu mateřství. Reflektuje s ženou (nebo i s mužem) zážitek z porodu, tak aby se v něm účastníci dokázali lépe orientovat a dokázali tuto velkou zkušenost uchopit a nadále z ní čerpat.

Učím ženy podvazovat bříško po porodu, zasvěcuji je do péče o jizvičky (pokud nějaké jsou), používáme byliny. Z jemné poporodní péče dále nabízím olejovou masáž bříška, masáž bylinnými koulemi, rebozzo masáž celého těla a přípravu bylinné napářky. Co je takové méně typické ale stává se to, tak dula může pomoci s péčí o staršího sourozence a nebo se naopak věnuje novorozeňátku, tak aby tu maminka mohla být alespoň na chvíli pro své předchozí děti, protože i pro ně je příchod nového člena obrovská změna a potřebují svojí maminku někdy zase samotnou, s volnou náručí

V čem vnímáš největší význam služeb poporodní duly?

TEREZIE: V zaměření pozornosti na to, co je důležité. Na matky a jejich zvláštní období – šestinedělí. Než pochopíme, co se nám to vlastně v šestinedělí dělo, budeme pravděpodobně čekat své druhé dítě. Podobně jako s porodem. Myslíme si, že prostě přijdeme do porodnice a porodíme. Teprve po prvním porodu nám dojde, co vlastně porod obnáší, a příště se většinou chceme lépe připravit.

Poporodní dula se zaměřuje na podporu ženu v šestinedělí. Jsme zvyklí se po porodu zaměřovat na dítě. Na ženu se téměř zapomíná, jako by po porodu měla hotovo. Jenže porod je pořád jenom začátek :). Poporodní duly pečují o ženu, která právě porodila a stala se matkou.

Ve chvíli, kdy tato žena – po největším fyzickém výkonu svého života – vstoupí do největší emocionální bouře svého života a srovnává se s úplně novou realitou svého života. Šestinedělí, šest neděl, čtyřicet dní je staletími a možná tisíciletími prověřená minimální doba, po kterou se

žena vyrovnává s mateřstvím, porodem, dítětem, hojí a regeneruje se, nabírá síly, obnovuje své tělo po změnách v těhotenství a učí se pečovat o své dítě. Teprve konec šestinedělí je přibližně konec procesu, který vede od početí, přes těhotenství a porod až k fázi, kdy je žena zhojená a zregenerovaná po porodu a miminko a péče o něj je zaintegrovaná do jejího života. Ze zdravého a posilujícího šestinedělí profitují ženy samy, jejich děti, partneři a celé jejich rodiny.

MARTINA: Jeden z největších významů vnímám PODPORU v tomto křehkém období. Poporodní dula pomáhá provázet ženu velkou dávkou emocí způsobenou hormonálními změnami a třeba i přecitlivělostí, časté jsou i výkyvy nálad. Podpora v těchto chvílích je nezbytná, aby žena věděla, že může prožívat obrovskou škálu pocitů a jsou v pořádku… To, že se žena bude cítit sebevědomě a kompetentně ovlivňuje pozitivně celou rodinu.

Co je na této práci nejkrásnější a co nejtěžší?

TEREZIE: Nejkrásnější je vidět ženu, která pochopí samu sebe, objeví, kdo opravdu je, a dokáže pracovat s realitou svého života a svého mateřství. Naučí se říct ano tomu co chce, ne tomu co nechce. Říkat si o pomoc. Je si vědoma svých schopností a svých možností. Nejtěžší je provázet ženy v těžkých životních situacích a v nefungujících a nepodporujících vztazích.

MARTINA: Pro mě osobně je velmi silné a krásné být přítomna v prvních momentech sžívání se s novým členem rodiny, koukám na to zpovzdálí a vím, že tohle potřebuje každá žena – mít pro sebe laskavé šestinedělí. Po nedávné zkušenosti mě teď napadá, že v práci duli je ale někdy těžké nastavit si osobní hranice a vrátit se domů s čistou hlavou, zvlášť pokud se jedná o silné příběhy.

blank
blank
blank

Jak jsi své šestinedělí prožila ty? Co bys dnes pro sebe udělala jinak?

TEREZIE: První a druhé šestinedělí jsem prožila ve fyzické, psychické i emocionální pohodě. Porod proběhl hladce, fyzicky jsem se cítila dobře, hodně jsem odpočívala a byla s miminkem v těsném kontaktu, kojení šlo dobře, téměř samo. Měla jsem podporu v mužovi – vařil, nakupoval, staral se o první dcerku, vzal si 3 týdny dovolenou a prožívali jsme harmonické období plné rodinné lásky. Měla jsem porodní dulu a svou komunitu, se kterou jsem se mohla dělit o radosti a strasti mateřství (to považuji za hodně důležité).

Myslela jsem, že třetí šestinedělí poběží stejně hladce. A tady se ukázalo, že každé těhotenství, každý porod a každé šestinedělí je jiné. Nebyla jsem v dostatečné fyzické kondici po předchozích dvou těhotenstvích. Třetí těhotenství mě vyčerpávalo, péče o dvě dcerky v domácím vzdělávání vyžadovala své a má energie a nálada rychle klesaly. Svaly pánevního dna a břišní a zádové svaly dostávaly zabrat, bolely mně bedra a pánev. Po třetím porodu jsem se musela vyrovnávat s hodně povoleným pánevním dnem a působilo mi to hodně stresu a obav. Bála jsem se o sebe. Strach mně ohromil a několik dní jsem plakala. Moje fyzické hojení a regenerace po porodu vůbec nešly hladce. Potřebovala jsem skutečně ležet, odpočívat, psychicky jsem byla na dně a neměla jsem vůbec energii ani chuť pečovat o starší dcerky. Cítila jsem se poprvé v životě! bolavá, rozbitá, bez energie. V takovou chvíli je těžké dávat- péči a lásku. Nedokázala jsem to ale tenkrát pochopit.

Tady může poporodní dula a osvěta ohledně šestinedělí velmi pomoci právě tím, že umožní šestinedělkám a jejich rodinám pochopit, co se v šestinedělí reálně děje.. Dát potvrzení jejich pocitům, být s nimi v té situaci ať je, jaká je. Netvářit se, že se tohle neděje, ale stát tam, kde právě jsem, uctít moji bolest, pláč, potvrdit, že jsou reálné, že mají váhu a je třeba s nimi počítat.

Co bych udělala dnes s tím co vím, jinak? Po každém porodu bych zašla za fyzioterapeutem a dala bych se do pořádku. Fyzická kondice ve smyslu funkčního svalstva především kolem břicha a pánve jsou důležité pro celý další život. V těhotenství bych se podvazovala a udělala bych si čas na doplňování energie a dobrou výživu. Řešila bych své partnerské nebo i jiné problémy před porodem. Hlavně s partnerem a nejbližšími bych probrala své potřeby v šestinedělí.

Dobré je představit si, že byste měla mít zlomenou nohu a 2 měsíce ležet- co by bylo potřeba zařídit a kdo to udělá? Neplánovala bych na šestinedělí žádné akce ani práce. Už před porodem a hlavně v šestinedělí bych sdílela své pocity, plakala a ventilovala svůj stres, obavy a potřeby – s partnerem, maminkou, sestrou, kamarádkou, dulou… Ne vždy se dají věci skutečně vyřešit k dokonalosti, život není dokonalý a především my lidé nejsme dokonalí. Šestinedělí konfrontuje intenzivně naše představy s realitou, možnostmi a hranicemi. Dovolila bych celé nově vznikající rodině se sžívat pomalu, v klidu a bez zbytečné zátěže.

MARTINA: Moje dvě šestinedělí mě určitě měli čím obohatit, pokaždé se najde něco, co se dá vylepšit a na co si dát příště pozor… Kdybych to ale měla jen zestručnit, tak řeknu, že v závěru jsem je prožila pěkně – protože jsem se nakonec vždy našla. Měla jsem kolem sebe pečující osoby a i když jsem zdálky zaslechla, že bych to už určitě zvládla sama, nedala jsem se a tu sílu, kterou jsem někdy pracně hledala, jsem si nechala jen pro sebe a svou rodinu.

blank
blank
blank

Věnuješ se i rituálům? Pokud ano, v čem jsou užitečné?

TEREZIE: S rituály jsem se seznámila přibližně před rokem, konkrétně s mexickou tradicí La Cerrada, což je rituál „zavírání kostí“, který uzavírá proces šestinedělí. Potom jsem se seznámila se slovanskou tradicí rituálu Uzavření šestinedělí. Mají mnoho společného a správně završují péči, které se ženě dostává hojně již v průběhu šestinedělí. Ženě přinášejí možnost podívat se na svoji cestu, soustředit se sama na sebe, uvědomit si, kde se právě nalézá a co právě prožila.

Uctí její tělo a její schopnost počít, nosit, porodit a sžít se s miminkem, novým životem. Uctít ji jako matku a přivítat v této nové roli. Je to silný přechodový rituál, po kterém žena může vyjít posílena z bezpečí šestinedělního „hnízda“ zpět do světa. Uvědomí si, co všechno se změnilo, a dokáže s tím pracovat.

Často ženy popisují příliv energie fyzické, ale hlavně mentální – čerstvou chuť do života, posílení. Rituál obvykle zvyšuje sebeuvědomění a sebevědomí v tom nejlepším slova smyslu. Zkoncentrovaná péče, láska a úcta, kterou poskytuje průvodkyně rituálem, případně blízké ženy, které jsou přítomny, ženám nejlépe ukáže, co je to skutečná sebeláska a pomůže jim propojit se sama se sebou. Rituálem uzavření šestinedělí nyní provázím své klientky, o které jsem pečovala v šestinedělí a které o to mají zájem.

MARTINA: Věnuji se především rituálům předporodním a poporodním – tedy oslavující konec šestinedělí. Rituály nám pomáhají připravit se na novou životní etapu, dodávají sílu, mohou nám pomoci ukázat směr, postrčit nás, dokončit a přejít dál. Rituály jsou velmi silné a podporující okamžiky a tyto slavnosti by si měla určitě dopřávat každá žena v jakékoliv podobě.

Pokud bys měla nabídnout jednu věc ženě po porodu, co by to bylo?

TEREZIE: Rozhodně podpora. Každá žena, každé dítě, každá rodina, každé šestinedělí je jiné. Situace, se kterými se potýkají, jejich fyzický, emocionální a psychický stav v šestinedělí jsou tak různé a individuální, že to hlavní a základní, co ženy v šestinedělí potřebují, je prostě podpora – v tom co prožívají, co se s nimi a miminkem děje, co se děje s jejich partnerem, rodinou, tělem, životem.

MARTINA: Poporodní dulu 😀 (dělám si legraci), ale pokud bych měla být konkrétnější, tak to stejně věc stejně nebude, ale jen najít si dostatek času pro sebe a pro nové děťátko.

blank

Martina Matuščinová

Certifikovaná dula České asociace dul (ČAD)

Pomáhám ženám projít šestinedělím a raným mateřstvím jako podpora, pomocná ruka a snažím se pro ženu zajistit přívětivé prostředí pro regeneraci jejího těla po porodu a také vytvořit nerušený čas pro sbližování s novým členem rodiny. Mým přáním je podpořit nově zrozenou matku v jejich mateřských kompetencích a být tu pro ni kdykoliv potřebuje na cestě k sebevědomému mateřství. Působím také jako specialistka pro zpracování placenty (Nazep). Jsem maminka dvou úžasných dětí, které mě učí, posouvají dál a díky tak silným zážitkům s nimi, jsem tu s otevřeným srdcem i pro Vás.

FB: https://www.facebook.com/dulamartinamatuscinova
WEB: https://kvety-rodiny.webnode.cz/

blank

Terezie Roubalová

Dula České asociace dul (ČAD)

Jsem poporodní dula, laktační poradkyně a lektorka nošení dětí v šátku. Sama mám za sebou tři porody a tři šestinedělí a jsem matkou tří dětí. Absolvovala jsem kurz pro poporodní duly České Asociace dul, ale také další kurzy zaměřené na péči o ženu. Přípravu na šestinedělí považuji za stejně důležitou jako přípravu na porod. Jako poporodní dula provázím ženy šestinedělím, počátky kojení, obnovou poporodního bříška, péčí o novorozence a sžíváním nové rodiny. Pracuji v Brně a v oblastech jižně od Brna

FB: www.facebook.com/dulaterezie
WEB: www.TerezieRoubalova.cz