Psychosociální podpora rodiny při úmrtí miminka před porodem, při porodu nebo krátce po něm s psychoterapeutkou Zuzanou Hruškovou – workshop pro pomáhající profese z řad porodních asistentek, dul, lékařů, zdrav. sester, psychologů, psychoterapeutů, učitelů, soc. pracovníků, kněží a dalších.
 
Dne 13.10. 2018 od 9:30 do 14:30 hod. Centrum Majka, Hybešova 14, Brno.
 
Pomáhající si může během workshopu osvojit základní principy citlivé komunikace s rodiči, jimž se dítě nenarodí zcela zdravé, potřebuje speciální péči nebo dokonce umírá, či zemřelo. Během kurzu účastníci mohou očekávat interaktivní výuku, bohatou diskuzi.
 
„V České republice zemře kolem 600 dětí buď ještě před narozením /po 22. týdnu těhotenství/ nebo do 1 roku po porodu (Zdroj: Český statistický úřad). Dvě třetiny případů úmrtí miminka zůstanou zcela bez vysvětlení. Smrt miminka většinou přichází zcela nečekaně. Pokud k této tragédii dojde, rodiče netuší, jaké další s ituace a záležitosti budou muset řešit. Potřebují podporu a informace. A zároveň hledají někoho, koho potkala stejná zkušenost.“
 
„Také pro porodní asistentky a lékaře jsou tyto situace mimořádné a často tápou, jak se k mamince /rodičům/ mrtvě narozených či záhy zemřelých dětí chovat, jak je v prvních chvílích podpořit a co všechno je možné maminkám /rodičům/ nabídnout, aby se mohli se svým zemřelým miminkem důstojně rozloučit.“
(převzato z webu www.prazdnakolebka.cz)
 
Workshop povede Mgr. Zuzana Hrušková, psychoterapeutka, krizová interventka, lektorka, speciální pedagožka. Od roku 2011 spolupracuje s Dlouhá cesta z.s., kde vede skupiny pro pozůstalé rodiče včetně rodičů po perinatální ztrátě. Pořádá semináře a přednášky pro odborníky a laickou veřejnost. V rámci spolku Dlouhá cesta připravila seminář pro pomáhající profese – zejména členy HZS, Policie ČR a IZS na téma komunikace při tragických událostech a předávání zpráv. Je spoluautorkou příručky Péče o pozůstalé při náhlém úmrtí a kapitoly Psychosociální intervence v případě úmrtí dítěte v knize Psychologie v perinatální péči. Lektorka také dlouhodobě spolupracuje s psychosomatickou klinikou.
 
Vzhledem k časové dotaci přinese workshop pouze základ pro další vzdělávání v této oblasti.
 
Bližší informace: Kristýna Beránková – kristynaberankova@centrum.cz, 731 604 205.
 
Na workshop je třeba se předem přihlásit. Počet míst omezen. Přihlášení do 28. 9. 2018 zde: https://goo.gl/forms/s9Uz8aBgIJPMunRG2
 
Cena: 700,- Kč,
Cena pro členky České asociace dul a studentky probíhajícího kurzu pro duly ČAD: 600,- Kč.
 
Platbu, prosíme, zašlete na účet č. 2300529490/2010 nejpozději do 28. 9. 2018. Do zprávy pro příjemce napište jméno a příjmení + PODPORA.
Místo vám bude rezervováno po připsání platby na náš účet.
 
 
Na workshop navazuje Společná skupina pro rodiče, kteří přišli o dítě v těhotenství, při porodu nebo do 1 roku věku dítěte, a pomáhající, kteří jim mají být podporou od 16 hod.
 
Pokud si přejete vystavit fakturu, prosíme, kontaktujte Ditu Pousteckou: dita.poustecka@seznam.cz
 
Bližší informace: Kristýna Beránková – kristynaberankova@centrum.cz, 731 604 205.
 
Workshop pořádá Česká asociace dul.