Česká asociace dul zaslala dne 27. 9. 2020 otevřený dopis Ministru zdravotnictví ČR k tématu svobodné volby doprovodu k porodu

 

blank

Některé porodnice v důsledku nařízení krajských hygienických stanic, na jejich důrazné doporučení, nebo z vlastní iniciativy omezily v uplynulých dnech možnost volby doprovodu k porodu na jednu osobu, která musí (mimo jiné) splňovat podmínku společné domácnosti. Ženy tedy nemají možnost přivést si k porodu dulu nebo jiný doprovod dle vlastní volby, přestože vědecké výsledky přínos takového doprovodu potvrzují a WHO tuto možnost doporučuje i v podmínkách pandemie onemocnění COVID 19.

Česká asociace dul tedy žádá pana ministra, aby pro rodící ženy zůstala i v době epidemie SARS COV 2 možnost svobodné volby doprovodu k porodu zachována a nabízí součinnost v případě, že by se přetížené nemocnice dostaly do personální krize, v souladu s návrhem využít pomoci školených laiků.

blank
blank

Věříme v kladné přijetí naší žádosti a přijetí kroků, které zaručí rodičkám možnost svobodné volby doprovodu u porodu. Včetně možnosti mít u porodu svou dulu. Nařízení kolem koronavirové epidemie, jejich vývoj i dopad na rodící ženy či na činnost našich členek, budeme nadále mapovat. O reakci ministerstva a o dalším vývoji situace vás budeme informovat.

 

blank