Kurz pro duly
Česká asociace dul byla založena v roce 2001 a od té doby poskytuje vzdělávání pro duly. V lednu 2021 zahájíme v Brně již 21. ročník základního kurzu pro duly. Náš program vzdělávání vychází ze specifik českého prostředí a zároveň čerpá i ze zkušeností se vzdělávacími programy dul ve světě. Program se postupně vyvíjí a reaguje na změny v praxi a v českém porodnictví. Naše koncepce vzdělávání dul je v souladu s mezinárodně uznávanými standardy práce duly. Základní kurz poskytuje základní vzdělání duly a pomáhá rozvíjet osobnostní předpoklady potřebné pro práci duly. Kurz je koncipován pro 16 až 20 účastnic. Následně svým členkám nabízíme rozšiřující vzdělávání v podobě tematických seminářů a workshopů a pravidelné supervize. Česká asociace dul svým členkám vytváří zázemí, podporuje vzájemné setkávání a výměnu zkušeností. Prostřednictvím webových stránek a Facebooku propaguje práci dul a svým členkách tak pomáhá získávat klientelu. Členky a studentky České asociace dul mohou využívat naše propagační materiály. Další vzdělávání, supervizní a intervizní setkání zajišťujeme pro své členky a studentky za zvýhodněné ceny.
Kdo se může stát dulou
Jako duly nejčastěji pracují ženy, které jsou samy matkou. Je ovšem třeba, aby dula byla schopná a ochotná své vlastní porodní zkušenosti dobře nahlédnout a zhodnotit. Vynikající, citlivou dulou však může být i bezdětná žena. Velice důležitá je celková osobnostní vyzrálost a vyrovnanost ženy, která o práci duly uvažuje. Uchazečky jsou vybírány na základě motivačního dopisu a osobního pohovoru. Dula by také měla dokázat především dobře pečovat sama o sebe a o svou rodinu, a pak může poskytovat kvalitní podporu ženám v perinatálním období. Dula by měla být příkladem dobré mateřské péče.
Základní vzdělávací program pro duly zahrnuje:
- Prezenční část – 8 víkendových setkání v průběhu jednoho roku – interaktivní semináře, workshopy, přednášky a sdílení z praxe.
- Samostudium doporučené literatury mezi jednotlivými setkáními.
- Uzavřená ženská podpůrná skupina.
- Praxe pod vedením osobní konzultantky – každá studentka a absolventka kurzu má k dispozici osobní konzultantku – zkušenou dulu s dlouholetou praxí, na kterou se může obracet a konzultovat s ní v začátcích své praxe. Konzultantka dule poskytuje zpětnou vazbu, předává zkušenosti a podporuje ji na její vlastní profesní cestě. S konzultantkou je třeba konzultovat doprovod minimálně šesti žen během těhotenství, porodu a šestinedělí.
- Supervize – 2 supervizní setkání jsou zahrnuta v ceně základního kurzu.
Studium kurzu je ukončeno certifikací
K certifikaci může dula absolventka přistoupit po splnění povinné části kurzu na písemné doporučení své konzultantky, po doprovodu minimálně šesti žen během těhotenství, porodu a šestinedělí, které konzultuje se svou osobní konzultantkou. Titul Certifikovaná dula získává po úspěšném absolvování závěrečné zkoušky před certifikační komisí. Certifikace je vázána na členství v České asociaci dul. Náklady na certifikační zkoušku nejsou zahrnuty v ceně kurzu.
Základní témata probíraná v rámci prezenčního studia
- Práce duly: vymezení práce a kompetencí duly; specifika práce tzv. porodní duly a duly poporodní; uzavírání dohod o doprovodu a nabízené péči – formy a možnosti; kontakt s klientkou v těhotenství, při porodu a v šestinedělí; pomoc s vytvářením porodního přání/plánu; informační zdroje, jejich sdílení a práce s nimi; úlevové prostředky při porodu; podpora poskytovaná dulou v počátcích kojení; sdílení zkušeností z práce duly, doprovod nestandardních porodů; sebepéče a předcházení „syndromu vyhoření“.
- Motivace pro práci duly.
- Reflexe vlastní porodní zkušenosti.
- Možnosti porodu v porodnici.
- Asistovaný porod mimo zdravotnické zařízení; ambulatní porod.
- Komunikace: empatie a naslouchání; rozvíjení schopností interpretovat prostředí a situaci; nonverbální komunikace; dula jako součást týmu; komunikace v krizových situacích.
- Perinatální období z hlediska matky: celostní pohled na reprodukční zdraví ženy; fyziologie těhotenství, porodu a šestinedělí; zdravotní péče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí; polohy pro normální porod; komplikace při porodu; podpora ženy s poporodní depresí.
Základní kurz pro duly 2021/2022
Začátek prezenční části kurzu: říjen 2021
Konec prezenční části kurzu: září 2022
Přihlášky přijímáme nejpozději do: 30. 4. 2021
Tento rok bude kurz probíhat převážně v Praze. Cena kurzu činí 26 000,- Kč a zahrnuje prezenční část kurzu, práci osobní konzultantky a účast na dvou supervizních setkáních. Pokud je uchazečka vybrána ve výběrovém řízení, potvrzuje svou účast zaplacením nevratné zálohy ve výši 6000,- Kč. Zbývající část ceny kurzu se hradí do zahájení kurzu.
Po ukončení prezenční části kurzu a absolvování povinné supervidované praxe, může absolventka přistoupit k certifikační zkoušce. Náklady na tuto zkoušku se platí samostatně před jejím zahájením, nikoliv souběžně s cenou kurzu.
Účastnice do kurzu přijímáme na základě motivačního dopisu, který je součástí přihlášky, a osobního pohovoru při výběrovém řízení.
Podrobnější informace ke kurzu vám podá Dita Poustecká, e-mail: vzdelavani@duly.cz, tel: 777 133 993.
Přihlášky jsou otevřené už jen
Dny
:
Hodiny
:
Minuty
:
Vteřiny