Doprovod k porodu bez poplatku
Ombudsmanka se zastala rodičů ve sporu s nemocnicemi

Tisková zpráva Nesehnutí, České asociace dul a České ženské lobby, 29. října 2014
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se zastala rodičů ve sporu s nemocnicemi o poplatek za přítomnost doprovodu u porodu a prohlásila ho za nezákonný. Na ombudsmanku se obrátila žena, která si stěžovala, že ve Fakultní nemocnici Brno byla nucena zaplatit poplatek za přítomnost duly u porodu. Nemocnice vybírají poplatky i za přítomnost otce nebo soukromé porodní asistentky. S podáním stížnosti ženě pomáhala nezisková organizace Nesehnutí.
Ludmila Benešová si stěžovala na vysoký poplatek za přítomnost duly u porodu, který Fakultní nemocnice Brno nastavila 3x vyšší než za doprovod otce . Ludmila Benešová k tomu říká: „Již od počátku těhotenství jsem věděla, že u porodu budu chtít mít dulu, protože vím, že pocit bezpečí, který mi dula může zajistit, přispívá k hladkému průběhu porodu. Hledala jsem nejbezpečnější cestu pro sebe i miminko.“ Cenu stanovenou nemocnicí považovala stěžovatelka za neadekvátní a jdoucí proti zájmům rodiček a jejich dětí.

Adéla Lančová z České asociace dul dále doplňuje: „Přítomnost duly, která je speciálně vyškolena k poskytování psychické a emoční podpory rodičce, má velmi pozitivní vliv na porod. Mezinárodní výzkumy dokládají, že ženy, které během porodu nepřetržitě podporovala dula, měly o 31% nižší pravděpodobnost užití analgezie, o 50% nižší pravděpodobnost užití syntetického oxytocinu nebo o 45 % nižší pravděpodobnost císařského řezu.“
Kristýna Rytířová, členka Nesehnutí a právnička, která se zabývá zdravotnickým právem, uvádí: „Český právní řád upravuje práva pacientů. Rodička má právo, aby ji u porodu doprovázela osoba, kterou si zvolí, tedy i dula. A nikde ze zákona o zdravotních službách nevyplývá, že by toto právo mohla nemocnice zpoplatnit. Je to stejná situace, jako kdyby museli platit rodiče za přítomnost u svého hospitalizovaného dítěte nebo kdyby byla povinnost platit za návštěvy v nemocnici.“ Rytířová nabádá rodiče k opatrnosti při podpisu smlouvy s nemocnicí: „Některé nemocnice mají smlouvy koncipované tak, že jsou po právní stránce pro rodiče nevýhodné, proto určitě není dobré podepisovat smlouvu během porodu a vždy je třeba si ji důkladně přečíst.“

Ludmila Benešová se na ombudsmanku obrátila po té, co neuspěla se svou stížností u nemocnice a následně ani u Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Ombudsmanka ji dala za pravdu, když poplatky za přítomnost osoby určené rodičkou u porodu označila za nezákonné. Ve stanovisku veřejná ochránkyně práv uvádí: „Současné právní předpisy poskytovatelům zdravotních služeb neumožňují stanovení jakékoli úhrady, byť sloužící pouze k pokrytí nákladů, za umožnění přítomnosti duly (ale v zásadě jakékoli blízké či rodičkou určené osoby) u porodu.“ A tím i ombudsmanka nepřímo sděluje, že rovněž poplatky vybírané za přítomnost otce nebo soukromé porodní asistentky nemají oporu v zákoně.
Rozhodnutí veřejné ochránkyně práv vítá i výkonná ředitelka UNIPA Kateřina Hájková Klíčová, která zároveň při České ženské lobby koordinuje projekt Systémová změna v porodnictví: „České ženy si vedle poplatků stěžují i na další porušování svých práv. Upozorňují na nedodržování doporučených postupů Světové zdravotnické organizace, nerespektující přístup a provádění rutinních zákroků. Se svými stížnostmi se řada žen obrátila i na soudy.“ Snad k naplnění jejich práv přispěje rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Ten rozhoduje ve věci stížnosti dvou českých žen a jeho rozhodnutí se očekává v nejbližších dnech.

JUDr. Kristýna Rytířová, Nesehnutí – tel. 733 261 643
Mgr. Kateřina Hájková Klíčová, Unie porodních asistentek – tel. 734637379
Mgr. Adéla Lančová, Česká asociace dul – tel. 725977736

1)Dula je speciálně vyškolená žena, která poskytuje psychologickou a emoční podporu rodičce
2)Poplatek za přítomnost otce je ve FNB 500,- Kč, za dulu FNB účtuje 1.500,- Kč